Szukaj

Szybki barszcz z marynowanymi burakami


24.12.2014   Magda

Ten przepis na szybki barszcz na pewno dopiszecie do listy przepisów na co dzień, a nie tylko od święta . Co prawda, aby go zrobić trzeba się wcześniej zaopatrzyć w kilka słoików marynowanych buraczków - najlepiej zrobić je samemu, ale można też kupić w sklepie, a także w domowej roboty bulion - im bardziej aromatyczny i na większej ilości warzyw, tym lepiej.


Taki barszczyk idealnie pasuje do świątecznych krokietów, pasztecików, pierogów czy uszek, a w dni powszednie - do kanapki jako ciepła popitka. 

Składniki (na 1l barszczu):
  • 700ml aromatycznego rosołu warzywnego
  • 300ml świeżego soku z buraków
  • 4 łyżki marynowanych buraków ze słoika*
  • szczypta lubczyku
  • szczypta majeranku
  • sól i pieprz do smaku
* Przepis na około 10 dużych słoików - 5kg buraków porządnie myjemy ostrą gąbką, wykładamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy przez 1,5h. Następnie odcedzamy i odstawiamy, aby ostygły na tyle by można je było obrać. Obrane burami trzemy na dużych oczkach tarki. Do garnka wlewamy szklankę octu 10% i 1 litr wody. Dodajemy do tego 1,5 szklanki cukru, 2 poszatkowane na drobno cebule, 5 zmiażdżonych ząbków czosnku, 3-4 goździki, 4 łyżki soli. Całość gotujemy przez około 10 minut. Gorącym wywarem zalewamy starte buraki i mieszamy. Przekładamy do wyparzonych słoików i pasteryzujemy.Takie buraki możemy podawać jako surówka do obiadu lub używać jako dodatek do barszczu.

Do bulionu dodajemy sok z buraków i zagotowujemy. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, majerankiem i lubczykiem. Dodajemy starte buraczki ze słoika i kilka łyżek zalewy spod buraków, aby zakwasić barszczyk. Podajemy gorący.



3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Bez sensu ten przepis. Do barszczu potrzebne są buraki marynowane a każesz je szorować i obierać? Ten wpis jest niezrozumiały i nieczytelny

Smaczna Strona pisze...

Przeczytałam jeszcze raz przepis i wydaje mi się wszystko jasne. "*" jest oznaczony przepis na przygotowanie marynowanych buraczków, a by je przygotować zaczynasz od surowych buraków, które można szorować. Następnie się je gotuje i miękkie można wtedy obrać. Nie każe szorować i obierać już umarynowanych buraczków, które są już w formie przerobionej.

Anonimowy pisze...

dla mnie ma sens :) napewno sprubuje

Zobacz również:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Liczniki