Tradycyjny piernik mojej babci
20.12.2013 Magda
Z opowieści mamy wiem, że wypieki babci były wyjątkowe - zawsze udane, pachnące i po prostu pyszne. Wszystkie przepisy na babcine ciasta moja mama dokładnie zapisywała, ponieważ babcia nigdy tego nie robiła - wszystko pamiętała z głowy. Dzięki staranności mojej mamy, dysponuje obecnie grubym, zabrudzonym i wymięty od częstego używania zeszytem pełnym przepisów na wspaniałe wypieki.
Z okazji zbliżających się Świąt, postanowiłam, jak co roku, obdarować moją mamę smakiem z jej dzieciństwa i upiec pachnący piernik babci. Nieskomplikowane i szybkie wykonanie, niewyszukane składniki i pyszny smak to sekret wszystkich wypieków babci. Mam nadzieję, że tradycyjny smak tego piernika przypadnie Wam do gusty.
Wesołych Świąt!
Wesołych Świąt!
Składniki na piernik:
- 200g margaryny
- 4 łyżki miodu
- 4 jajka
- 1 szklanka cukru
- 3 łyżki powideł
- 1/2 szklanki zimnej, czarnej kawy
- 3 szklanki mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody
- 3 łyżeczki przyprawy do piernika
- garść łuskanych orzechów włoskich
Składniki na polewę:
- 100g margaryny
- 3 łyżki kakao
- 3 łyżki cukru
- 2 łyżki mleka
Piekarnik nagrzewamy do 170°. Formę na piernik wykładamy pergaminem.
Margarynę rozpuszczamy razem z miodem i przyprawą do piernika. Odstawiamy do ostygnięcia.
Jajka miksujemy z cukrem na puszystą masę. Ciągle miksując, wlewamy małym strumieniem margarynę z dodatkami oraz kawę. Dodajemy powidła i grubo posiekane orzechy włoskie- mieszamy. Do masy przesiewamy mąkę, sodę i proszek do pieczenia i miksujemy na niskich obrotach. Przelewamy ciasto do formy i wstawiamy do piekarnika na około 45-50 minut.
Po upływie 45 minut, sprawdzamy patyczkiem czy ciasto jest upieczone. Jeśli patyczek jest suchy, ciasto jest upieczone. Wyciągamy z piekarnika i odstawiamy do ostygnięcia.
Gdy ciasto ostygnie, przygotowujemy polewę. Do rondelka z grubym dnem wlewamy mleko, dodajemy margarynę i rozpuszczamy na średnik ogniu. Gdy się rozpuści, dodajemy kakao i cukier i wszystko razem gotujemy cały czas mieszając, do uzyskania lśniącej, gęstej polewy. Jeszcze ciepłą polewą oblewamy obficie piernik.
Etykiety:
Boże Narodzenie,
Ciasta,
Desery
2 komentarze:
Czy ten piernik musi zmięknąć po upieczeniu? Jeśli tak to ile?
Ogólnie się mówi, że im piernik dłużej leży, tym lepiej smakuje. W przypadku tego piernika, nie używa się karmelu, który sprawia, że ciasto jest twarde i musi dojrzeć, w związku z czym, po ostygnięciu nadaje się on od razu do spożycia. Jednak, można go też zrobić kilka dni wcześniej i odpowiednio przykryty nie sczerstwieje.
Prześlij komentarz